NAVŠTIVTE NÁS
v naší kamenné prodejně v Praze:
Křižíkova 37 - Karlín
Veškeré zboží si můžete prohlédnout
a zakoupit v našem obchůdku.
Přijďte si k nám pro dobrou náladu!
LEVANDULE
Křižíkova 37
Praha 8, Karlín
Úterý: 10:00 - 18:00
Středa: 10:00 - 18:00
Čtvrtek: 10:00 - 18:00
Tel: 603 563 139
Živá levandule v květináči

- Kompletní specifikace
- Živá levandule v květináčiNení skladembez DPH
NEZASÍLÁME - POUZE OSOBNÍ ODBĚR - foto pouze ilustrační - velikost i barva se průběžně mění
Živé levandule v květináči můžete zakoupit v našem obchodě. Cena se mění v závislosti na období, obvykle míváme více druhů a velikostí. Cenu dopředu neznáme, mění se každý týden. Pro aktuální informace volejte na prodejnu. Živé levandule prodáváme přes celou sezónu cca od Dubna do Září. V zimě živá levandule není.
Levandule jsou nakvetlé dle sezóny, na jaře mají většinou teprve poupata, kvetou až v létě. Foto ilustrační.
Levandulí prodáváme několik druhů, lékařskou, toskánskou, latnatou, stocheas, bio a pod... Vždy dle sezóny a aktuální dostupnosti.
Možnost zajistit větší množství pro Vaše akce, svatby, oslavy... Stačí objednat 2 týdny dopředu před Vaší akcí.
Kontaktujte nás prosím emailem nebo telefonicky - viz Kontakt.
NEZASÍLÁME! Pouze osobní odběr! cena se mění - dle sezony a nabídky -
PĚSTOVÁNÍ LEVANDULE - RADY A TIPY
Jak na pěstování LEVANDULE? S následujícími tipy to hravě zvládnete i vy. Levandule je známá pro svou nezaměnitelnou vůni a prokazatelné léčivé účinky. Její využití se dá označit jako všestranné, protože slouží nejen ke zlepšení zdravotního stavu, ale také zvýrazňuje chuť pokrmů a vyhání z domácnosti některé hojně rozšířené škůdce. Pokud byste se chtěli vrhnout do pěstování levandule, nečeká vás nic obtížného. Rostlina je to nenáročná a dařit se jí tak bude téměř všude.
PROPUSTNÁ PŮDA
Půda vyhovuje levanduli spíše lehčí, písčitá s propustným charakterem a dobrým odvodněním. Dobře se osvědčuje pěstování levandule na mírně svažitých místech, na sklakách nebo u štítů domů. Při pěstování v květináči, musí být květináč, pro správný vývoj rostliny alespoň dvojnásobné šířky a s odtokem, aby nedošlo k přemokření rostliny.
SLUNNÉ MÍSTO
Levandule potřebují dostatek slunečního světla, proto by jste je měli umístit na zahradě na slunné a suché místo (snáší i přímé slunce). Levanduli můžete pěstovat i za oknem, na terace či balkónu v nádobách. Čím více slunečních paprsků na rostlinu přes den dopadne, tím aromatičtější budou její květy.
ZÁLIVKA
Na zálivku si dejte velký pozor. Levandule má ráda sucho a na na přílišné zavlažování je velice háklivá. Pokud byste ji příliš rozmáčeli, může se stát, že Vám začne hnít. Důležité je, aby nadbytečná voda měla kam odtéct a to jak na zahrádce při velkých deštích, tak z nádob na terasách. Důležité je, aby rostlinka nezůstala stát v nádobě plné vody. Platí zde tedy staré známé úsloví, že méně je někdy více. Ani v létě se proto nemusíte obávat, že po návratu z dovolené ji najdete uschlou.
Nejčastějšími chybami při pěstování levandule je právě nadměrná zálivka a nevhodné umístění bez dostatku slunečního záření.
HNOJENÍ
Levandule jsou na živiny velmi nenáročné a není tedy třeba jim nějaké speciální dodávat. Levandule rostou zejména na vápenitých půdách, chceme-li tedy přihnojit, můžeme sáhnout po vápenatých hnojivech. Hnojením dusíkatými hnojivy levandulím také neuškodíme, ale pokud hnojení vynecháme, rostliny si poradí samy.
ZAZIMOVÁNÍ
Na zimu levandule přikryjeme chvojím, abychom je ochránili před mrazem. Pokud se teploty v zimě pohybují kolem nuly, nemusíme se o rostlinky obávat.
ZASTŘIHÁVÁNÍ
Levandule je třeba pravidelně sestříhávat. Poprvé rostliny zastřihneme na jaře na 1/3 délky. Podruhé po odkvětu. Levandule vždy stříháme tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříháme do dřeva.Chcete-li, aby vám rostlina co nejdříve vyrostla, doporučuje se pořídit již hotovou sazenici.
SKLIZEŇ A SUŠENÍ
Levandulové květy sklízíme po odkvětu za účelem sušení pro výrobu levandulového čaje či vonných pytlíčků. Pokud chceme květy usušit ve formě dekorativních svazků, je třeba ustřihnout stonky dříve, než rostliny plně rozkvetou, to znamená ve chvíli, kdy jsou květy již fialové, ale ještě se neotevřely. Pokud stonky ostříháme později, květy nám opadají a na svazečkách nevydrží. Levandule sušíme rozložené na stolech nebo ve svazcích zavěšené květy dolů na suchých a temných místech.
POUŽITÍ
Květy levandule mají v domácnosti velmi rozmanité použití. Voňavý levandulový čaj (z 1 čajové lžičky květů na šálek vody) má relaxační účinky - uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá trávení a provoní dech. Relaxační je i levandulová koupel, do níž můžeme přidat litr silnějšího nálevu z levandulových květů, nebo sáček s nimi zavěsit do proudu horké vody. Sáčky se sušenou levandulí vložené do skříně provoní prostor i prádlo a především účinně odpuzují moly a další škůdce. Levandulový esenciální olej je také oblíbený v aromaterapii opět pro své zklidňující účinky. Svazky sušených květů jsou krásnou dekorací a zároveň provoní vzduch. Čerstvé nebo sušené květy lze také přidávát do pečení, kde vytvoří nezaměnitelnou levandulovou chuť. Sušené květy se často přidávájí také do směsi provensálských bylin a hodí se tak i k masitým jídlům a rybám či pečené zelenině.
Lavandule nebo Lavandin?
Často poptáváná otázka rozdílu těchto dvou druhů levandule. Jeden nese označení Lavande neboli Levandule lékařská (latinským názvem Lavandula angustifolia), druhý Lavandin (Lavandula angustifolia X Lavandula latifolia). První rozdíl je zřejmý na první pohled a tím je cena, lavandin je výrazně levnější. To je důvod, proč je často právě tato varianta součástí běžných kosmetických přípravků.
Proč je lavandin levnější? Levandule je přirozeně rostoucí bylina, choulostivá a náročná na pěstování. Kdežto lavandin je hybridní nenáročný kultivar. Z botanického hlediska to znamená, že zatímco levandule (lavande) se množí jak semeny, tak oddénky, lavandin je "sterilní" a množí se pouze vegetativně. Lavandin roste ve všech podmínkách a dává větší výnosy, levandule (lavande) pak roste pouze v nadmořských výškách nad 350 m a její výnosy jsou daleko menší (proto je tento typ dražší).
Nicméně drobné rozdíly nalezneme i ve vůni, Levandule (lavande) je jemnější, sladší, zaoblená, kdežto lavandin je ostřejší a výraznější. I účinky esenciálního oleje se drobně liší, pokud používáme oleje k aromaterapii, je vhodnější levandule. Pokud chceme dosáhnout pouze vůně, můžeme použít lavandin. Co se týče použití levandule na vaření, např k výrobě čajů a pod. je také lepší sáhnout po levanduli lékařské.